För mycket sorl

Jag blir jättefrustrerad av människosorl. Jag fattar inte hur andra kan utstå det för jag vet inte vart jag ska ta vägen när det händer och när jag i många fall också vet att jag inte kan sticka iväg, utan att jag måste stanna kvar i sorlet så blir det mycket värre. Sist var jag på ett café och då hade i stort sett alla personer runt omkring mitt bord samtal med varandra som flöt ihop med alla andras och blev som ett jäkla surr i huvudet på mig. Varje gång jag hör människosorl så låter det som ett påhittat språk och jag kan inte få ut en enda förstående mening ur det som folk säger, knappt ens ord i många fall.

När jag var på julbord med teatern satt vi vid ett långbord och ibland kunde jag bli nyfiken på vad personer lite längre bort pratade om så jag började lyssna på dem, men jag kan bara inte fortsätta med det utan att alla andra personers samtal beblandas med det jag
försöker lyssna på och det blir bara en enda röra av alltihop. Samtidigt förväntas jag hänga med i samtalet som personerna som sitter närmast mig har och hur möjligt är det egentligen? Hur lyckas andra när inte jag gör det?

Det enda jag vill i en sån situation är att få komma till min lugna, trygga zon där hemma. Jag försöker hela tiden sansa mig och inte få panik, men att sitta still länge och se trevlig och oberörd utkan jag bara inte. Jag måste nonstop motstå frestelsen att bara
hålla för öronen och skrika rätt ut att folk ska vara tysta.

// Polly

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras.


CAPTCHA Image
Reload Image